Kilimanjaro Tırmanışı Hakkında Her Şey

kilimanjaro

Beş arkadaşımla birlikte 19-25 Şubat 2017 tarihleri arasında, Machame rotasından, 5895 m yüksekliğiyle Afrika’nın en yüksek noktası ve dünyanın en yüksek müstakil dağı olan Kilimanjaro’ya tırmandım. Zorlu bir haftadan sonra 24 Şubat sabahı 07:55’te Uhuru Zirvesi’ne ulaşmayı başardım. Zirveye varışım, unutamayacağım ve hayatta kendimle en gurur duyduğum anlardan biridir.

Bu zorlu yolculuğa çıkmadan önce birçok konu hakkında karar vermek gerekiyor. Benim gibi Kilimanjaro’nun zirvesine tırmanma hayali kuranlar için, hazırlık sürecini kolaylaştıracak bir dizi yazıdan oluşan bir Kilimanjaro Rehberi hazırladım:

Dağda tırmanıcıları bekleyen şartlar, iklim, rota alternatifleri ve kamp ortamı hakkında bilgi verirken, seçim yapılması gereken konular hakkında da kriterlerimi sıraladım. İhtiyaç duyulacak tüm malzemelerin listesini verdim, tırmanıcıların hayatını kolaylaştıracak, ‘keşke biri bunları bana önceden söyleseydi’ dediğim tüyolarımı paylaştım. Son olarak, en çok soru aldığım konu olan tırmanış maliyetini de madde madde, tüm detaylarıyla anlattım (Bu yazı dizisinde şimdilik en büyük eksik ‘Zirve Yürüyüşü Gecesi’. Onu ayrıca yazmak niyetindeyim).

Kapsamlı bilgiler vermeye çalıştıysam da, rehberde cevabını bulamadığınız sorular veya danışmak istediğiniz konular olursa lütfen aylakilsu(at)gmail.com adresine mesaj atmaktan çekinmeyin.

Önce videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Sonra yazıları ilkinden başlayarak sırayla okuyabilir ya da doğrudan merak ettiğiniz konuya atlayabilirsiniz.

Kilimanjaro çağırıyor, hadi göreyim sizi 😉

İyi tırmanışlar.

 

Kilimanjaro Rehberi:

TIRMANIŞ VİDEOSU

KİMLER KİLİMANJARO’YA TIRMANABİLİR?

3 KRİTİK KARAR 

KİLİMANJARO TIRMANIŞI İÇİN EN İYİ ZAMAN

KİLİMANJARO TIRMANIŞI SIRASINDA GEÇİLEN İKLİM BÖLGELERİ

KİLİMANJARO TIRMANIŞ ROTALARI

MACHAME ROTASINDA MESAFE VE SÜRELER

TIRMANIŞ ŞİRKETİ NASIL SEÇİLİR?

YÜKSEK İRTİFA HASTALIĞI NEDİR? 

KİLİMANJARO İÇİN GEREKLİ EKİPMAN VE MALZEMELER

KİLİMANJARO’DA KAMP ORTAMI. TIRMANICILARI NELER BEKLİYOR?

KİLİMANJARO TIRMANIŞININ MALİYETİ

 

 

kilimanjaro

 

 

PAYLAŞ: