Hakkımda

 

Bir gün bir kitap okudum ve bu blog’un adı kondu.

 

breton

“Aylaklık etmek kentte yürümek sanatı demektir. Aylak ormanda yürür gibi kentte yürür, keşiflere açıktır. Yüzleri ve yerleri gözetleyerek kişisel meraklarının peşinde asfaltta bitki toplar. Aylak amatör bir sosyologdur, aynı zamanda da güçlü bir romancı, bir gazeteci, bir siyaset adamı, bir anekdot toplayıcıdır. Hoş ve ince gözlemleri, notlar almadıkça ya da suç ortaklığı yapan bir kulak yorumlarını dinlemedikçe çoğu zaman anında unutulur, kaybolur gider.”

Yürümeye Övgü, David Le Breton

 

1974 doğumlu, İstanbulluyum. İstanbul Erkek Lisesi’ni ve Marmara Üniversitesi Almanca İşletme Bölümü’nü bitirdim. Uzun yıllar çokuluslu şirketlerde tüketici pazarlaması alanında üst düzey yöneticilik yaptım. 2013’te ofis hayatını bırakarak açık havaya çıktım. O gün bugündür seyahat kültürü üzerine çalışıyorum.

Otuz yıldır dünyanın az ayak basılmış rotalarına seyahat ediyorum. 7 Ağustos 2006’da bu blog’u açarak maceralarımı “suç ortaklığı yapacak kulaklara” anlatmaya başladım. Türkiye’nin en eski ve aktif seyahat bloglarından biri olan aylakilsu.com, 2010 Turkcell, 2013 Momondo ve 2017 Gezimanya yarışmalarında en iyi seyahat blog’u kategorisinde ödüller aldı.

Macera sporlarına ilgim var. 1994’ten beri dalış yapıyorum, CMAS 3 yıldız bröveli dalgıcım. Çoğu Pasifik Okyanusu, Hint Okyanusu ve Karayip Denizi’nde olmak üzere 600’den fazla dalışım var. Kafessiz köpekbalığı dalışları özel ilgi alanım. Şubat 2017’de Afrika’nın en yüksek noktası olan Kilimanjaro Dağı’na tırmandım, Temmuz 2018’de İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçtim. Dünyanın bir yerinde skydiving, yelken kanat, rafting, kar kayağı, kum kayağı, uçurtma sörfü, vadi atlayışı, ziplining, canyoning, mağara dalışı, buzul yürüyüşü gibi aktiviteler varsa, ben oradayım.

Maceralarıma ortak olmak isteyenler için 2014’te Aylak Gezi Kulübü’nü kurdum. Profesyonel tur rehberi ve seyahat tasarımcısı olarak, az bilinen, az gidilen, fakat çok etkileyici rotalara, 10 kişiden oluşan küçük gruplarla, özgün ve farklı içerikli macera turları düzenliyorum. Bu seyahatler hakkında bilgi almak isteyenler “Aylak Gezi Kulübü” sekmesine göz atabilir.

Ayrıca İstanbul’da turist olmak isteyenler için az bilinen hikayeler ve güncel tartışmalar içeren yürüyüş turları tasarlıyorum. Bu turların içeriği hakkında bilgi almak isteyenler yine “Aylak Gezi Kulübü” sekmesine göz atabilir.

Seyahat yazılarımı bu blog dışında Geo Türkiye, Skylife ve Mediazine dergilerinde de okuyabilirsiniz. Fotoğraflarım ise Fototrek ve İfsak’ta sergilendi, Geo ve Skylife’ta yayınlandı. Ayrıca, yayınlanmış seyahat yazılarımı “Sesli Seyahat” adı altında Görme Engelliler Kütüphanesi için seslendirdim.

Hakkımda daha çok bilgi isteyenler ise şu röportajlara göz atabilir:

 

Aylak İlsu ile gezmek deneyimleyemiyorsan evinde otur          Gezgin Soruların Mart 2014 Konuğu: Aylak İlsu           gezimanya_logo

 

Büsas ile söyleşi

Biz Evde Yokuz’la Video Röportaj: Kurumsal Hayattan Gezerek Para Kazanmaya

 

Beni tüm sosyal medya mecralarında aylakilsu olarak takip edebilirsiniz.

Başka soruları olan varsa aylakilsu (at) gmail.com adresine bir mesaj atabilir.

Aylak olmak herkesin hakkı. Yaşasın aylaklık!