Nazca Çizgileri

Sırrı henüz çözülememiş Nazca Çizgileri’ni görmek için sabahın ilk ışıklarıyla gelmeniz gereken yer Peru’nun başkenti Lima’nın 400 km güneyinde, küçük bir binadan ibaret Maria Reiche Havalimanı.

Dresden Teknik Üniversitesi’nde matematik okumuş, beş dil bilen Maria Reiche çizgileri ilk defa ölçümleyen, haritalarını çıkaran, hatta Peru Hava Kuvvetleri’ni ikna ederek çizgilerin havadan fotoğraflanmasını sağlayan kişi. 1949’da yayınladığı Çöldeki Gizem isimli kitabı sayesinde Nazca Çizgileri dünya çapında tanındı.

Çizgilerin ilk örneklerinin bölgede yaşayan Paracas halkı tarafından yaklaşık 2500 yıl önce yapıldığı düşünülüyor. Büyük kısmıysa 1300 ila 2000 yıl önce Nazca halkı tarafından, Paracaslar’ın kullandığı teknik devam ettirilerek oluşturulmuş.

İçerdiği demir oksit nedeniyle rengi kırmızıya çalan kum yüzey, aşırı kuru iklim şartlarından dolayı tabiri caizse kabuk bağlamış. Bu koyu renkli tabakayı kaldırdığınızda alttan daha açık renkli, kumsu bir zemin çıkıyor. Paracas ve Nazca halkları da işte bu narin ve kolayca işlenebilen yüzeyi 10-15 cm derinliğinde kazıyarak çizgileri meydana getirmiş.

Nazca Çizgileri 450 km²’lik bir alana yayılıyor. Bugüne kadar 800 kadar çizgi, 300 kadar geometrik şekil, 70 civarında hayvan ve bitki tasviri tesbit edilmiş. Her geçen gün yenileri keşfedilmeye de devam ediyor.

Balina, astronot, sinekkuşu, örümcek, alkatraz kuşu, pelikan ve daha pek çok hayret ve hayranlık uyandıran çizimin günümüze kadar hemen hiç bozulmadan gelebilmiş olmasını Reiche’nin yıllarca tek başına sürdürdüğü ısrarlı ve olağandışı çabaya borçluyuz.

Çizgilerin yapılış amacı hakkında birçok hipotez var: Reiche’ye göre yıldız ve gezegenlerin hareketlerini sembolize ediyorlardı. Kimileri sportif oyunlar düzenlemek üzere çizildikleri varsayımını ortaya atmıştı. Kimine göre su kaynaklarını gösteren krokilerdi. Kimine göreyse, bir takım dini ritüellerin izleriydi, yağmur duası törenlerinin yeriydi ya da belki de Cahuachi’deki tapınağa giden hac yolu işaretleriydi. 1968’de yayınlanan ve çok satan Tanrıların Arabaları kitabının yazarı Erich von Däniken’e göreyse, Nazca uzay gemilerinin indiği bir havalimanıydı. Çizgi ve spiraller gemilerin bıraktığı izlerdi. Hayvan, bitki, insan şekilleri ise yerel halk tarafından uzaylılara mesaj olarak çizilmişti. Bunca zengin varsayıma rağmen niye yapıldıklarını hala bilmiyoruz.

Nazca halkı anlatmak istediklerini dosdoğru dünyanın üzerine yazmış. Bir de siz uçun bakalım Nazca’nın üzerinden, kimbilir belki gizemi çözecek sizsiniz?

 

PAYLAŞ: