Tarihi Pera Yürüyüş Turu

istanbul pera

Önünden geçip gittiğiniz o güzel binanın hikayesini kaç kez merak ettiniz, ama her seferinde araştırıp öğrenmeyi unuttunuz? Kaç kez ‘Şu turistler İstanbul’u benden daha iyi biliyor’ duygusuna kapıldınız?

*****

Gelin bir günlüğüne İstanbul’da turist olalım. Tarihi Pera sokaklarında aylaklık edelim. Hanların, kiliselerin, pasajların ilginç hikayelerine ve bir zamanlar burada yaşamış eski İstanbullular’ın bize fısıldayacaklarına kulak kabartalım.

*****

İbrahim Müteferrika neden başarısız oldu? İstanbul’da Nazi İstihbarat Merkezi neresiydi? Kraliçe Victoria’nın gönderdiği otomobilin başına neler geldi? Franz Liszt kime konser verdi? Genç Casanova İstanbul’da kimlerle arkadaşlık etti? Kırım’la Sri Lankalılar’ın kaderi nasıl kesişti? Narmanlı Yurdu’nun restorasyonu başka türlü yapılabilir miydi? Apoyevmatini Gazetesi Suriye Pasajı’ndan taşındı da nereye kayboldu?

Gelin hem tarihi Pera ‘da dolaşalım, hem bunları konuşalım…

*****

Aylaklık Rotamız: 

Tünel, Galata Mevlevihanesi, Teutonia, Kamondo Han, Doğan Apartmanı, Kırım Kilisesi, Narmanlı Yurdu, Botter Han, Hıdivyal Palas, Kumbaracı Yokuşu, Suriye Pasajı, Rus Elçiliği, Santa Maria Draperis Kilisesi, Saint Louis Şapeli, Glavani Apartmanı, Sancta Terra Şapeli, Venedik Sarayı, Fransız Adalet Sarayı, Fransız Sarayı, Franz Liszt’in Evi, Nur-u Ziya Sokağı.

*****

Tarih:

Pazar

Süre: 

10:30 – 16:00

Ücret: 

700 TL

Kayıt: 

aylakilsu (at) gmail.com adresine mesaj atarak kayıt olabilirsiniz.

*****

Önceki turlarımız:

Aylak Gezi Kulübü’nün düzenlediği Tarihi İstanbul Yürüyüş Turları’nın lideri profesyonel tur rehberi İlsu Dirgin’dir. 

PAYLAŞ: