Önünden geçip gittiğiniz o güzel binanın hikayesini kaç kez merak ettiniz, ama her seferinde araştırıp öğrenmeyi unuttunuz? Kaç kez ‘Şu turistler İstanbul ’u benden daha iyi biliyor’ duygusuna kapıldınız?

Gelin bir günlüğüne İstanbul’da turist olalım. Tarihi Pera sokaklarında aylaklık edelim. Hanların, kiliselerin, pasajların ilginç hikayelerine ve bir zamanlar burada yaşamış eski İstanbullular’ın bize fısıldayacaklarına kulak kabartalım.

İbrahim Müteferrika neden başarısız oldu? İstanbul’da Nazi İstihbarat Merkezi neresiydi? Kraliçe Victoria’nın gönderdiği otomobilin başına neler geldi? Franz Liszt kime konser verdi? Genç Casanova İstanbul’da kimlerle arkadaşlık etti? Kırım’la Sri Lankalılar’ın kaderi nasıl kesişti? Kelebek Korse mağazası niçin boşaltıldı? Narmanlı Yurdu’nun restorasyonu başka türlü yapılabilir miydi? Apoyevmatini Gazetesi Suriye Pasajı’ndan taşındı da nereye kayboldu?

Gelin hem tarihi Pera ‘da dolaşalım, hem bunları konuşalım…

Aylaklık Rotamız: 

Tünel, Galata Mevlevihanesi, Teutonia, Kamondo Han, Doğan Apartmanı, Narmanlı Yurdu, Botter Han, Tesla Apartmanı, Hıdivyal Palas, Kırım Kilisesi, Kumbaracı Yokuşu, Suriye Pasajı, Rus Elçiliği, Santa Maria Draperis Kilisesi, Saint Louis Şapeli, Glavani Apartmanı, Sancta Terra Şapeli, Venedik Sarayı, Fransız Adalet Sarayı, Fransız Sarayı, Nur-i Ziya Sokağı.

Bir sonraki tur tarihi:

18 Ekim Pazar

Buluşma yeri ve saati: 

Tünel Meydanı, saat 10:30.

Tur ücreti: 

200 TL

 

 

Aylak Gezi Kulübü’nün İstanbul Yürüyüş Turları, Aylak İlsu’nun içerik danışmanlığında Adelphia Tours tarafından düzenlenmektedir.

PAYLAŞ:

4 Responses

  1. aylak ilsu

    Merhaba İsmail Bey,
    Pera turlarını sadece kapalı gruplar için yapıyorum artık. Bir grup oluşturup tarih belirleyerek bana ulaşabilirsiniz. Selamlar.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.