Bir gün bir kitap okudum ve bu blog’un adı kondu.

 

“Aylaklık etmek kentte yürümek sanatı demektir. Aylak ormanda yürür gibi kentte yürür, keşiflere açıktır. Yüzleri ve yerleri gözetleyerek kişisel meraklarının peşinde asfaltta bitki toplar. Aylak amatör bir sosyologdur, aynı zamanda da güçlü bir romancı, bir gazeteci, bir siyaset adamı, bir anekdot toplayıcıdır. Hoş ve ince gözlemleri, notlar almadıkça ya da suç ortaklığı yapan bir kulak yorumlarını dinlemedikçe çoğu zaman anında unutulur, kaybolur gider.”

 

Yürümeye Övgü, David Le Breton

 

1974 doğumlu, İstanbulluyum. İstanbul (Erkek) Lisesi’ni ve Marmara Üniversitesi Almanca İşletme Bölümü’nü bitirdim. Uzun yıllar çokuluslu şirketlerde pazarlama alanında üst düzey yöneticilik yaptım. 2013’te ofis hayatını bırakarak açık havaya çıktım. O gün bugündür seyahat kültürü üzerine çalışıyorum. 

Yirmi yıldır dünyanın az ayak basılmış rotalarına seyahat ediyorum. Eylül 2006’da bu blog’u açarak maceralarımı ‘suç ortaklığı yapacak kulaklara’ anlatmaya başladım. Türkiye’nin en eski ve aktif seyahat bloglarından biri olan ‘aylak ilsu’, 2010 Turkcell ve 2013 Momondo yarışmalarında en iyi seyahat blog’u kategorisinde ödüller aldı.

Macera sporlarına ilgim var, o da bana karşı boş değil. 1994’ten beri dalış yapıyorum, CMAS 3 yıldız bröveli dalgıcım. Çoğu Pasifik ve Hint Okyanusu’nda olmak üzere 500’den fazla dalışım var. Kafessiz açık deniz köpekbalığı dalışları özel ilgi alanım. Şubat 2017'de Afrika'nın en yüksek noktası olan Kilimanjaro Dağı'na tırmandım. Dünyanın bir yerinde skydiving, yelken kanat, rafting, kar kayağı, kum kayağı, uçurtma sörfü, vadi atlayışı, ziplining, canyoning, mağara dalışı, buzul yürüyüşü gibi aktiviteler varsa, ben oradayım 🙂

Seyahat yazılarımı Geo Türkiye, Skylife ve Mediazine dergilerinde de okuyabilirsiniz. Ayrıca, yayınlanmış seyahat yazılarımı ‘Sesli Seyahat’ adı altında Görme Engelliler Kütüphanesi için seslendirdim. Seyahat fotoğraflarımsa Fototrek ve İfsak’ta sergilendi, Geo ve Skylife’ta yayınlandı. 

Maceralarıma ortak olmak isteyenler için az bilinen, az gidilen, fakat çok etkileyici rotalara özel seyahatler düzenliyorum. Bu seyahatler hakkında bilgi almak isteyenler ‘Aylak Gezi Kulübü’ sekmesine göz atabilir.

Ayrıca ‘İstanbul’da Turist Olmak İsteyen Aylaklar’ için az bilinen hikayeler ve güncel tartışmalar içeren yürüyüş turları tasarlıyorum. Bu turların içeriği hakkında bilgi almak isterseniz ‘Aylak Gezi Kulübü’ sekmesine göz atabilirsiniz.

Hakkımda daha çok bilgi isteyenler ise şu röportajlara göz atabilir:

Gezgin Soruların Mart 2014 Konuğu: Aylak İlsugezimanya_logo     Aylak İlsu ile gezmek deneyimleyemiyorsan evinde otur

 

Beni sosyal medyada 'aylakilsu' olarak takip edebilirsiniz.

Daha da sorusu olan varsa aylakilsu(at)aylakilsu.com adresine bir mesaj atabilir.

Aylak olmak herkesin hakkı. Yaşasın aylaklık!