Denizleri Koruma Aşkına!

Marmara Denizi’ndeki deniz salyası (müsilaj) problemi hayatımızın ortasına geldi oturdu. Anladık ki, önlem almakta çok geç kalmışız. Şimdi zararın bir yerinden dönüp dönemeyeceğimizi tartışıyoruz.

Denizler bir bütün, birbirine bağlı tek bir ekosistem. Denizleri koruma da bölgesel değil, evrensel bir çaba. İklim değişikliği ve aşırı kirlenme yüzünden dünya denizlerinin tüm flora ve faunası mutlak yıkım tehdidi altında.

Seyahat ederken okyanusların korunması için harcanan eforlara destek vermek mümkün. Özellikle su sporlarını ya da dalış yapmayı sevenler, tatillerini dalış rotalarında geçirenler, neden bir yandan neşeyle tatil yaparken, bir yandan da çorbada tuzunuz olmasın?

Dünyanın farklı yerlerinden sizin için sıraladığım beş sualtı koruma programına göz atın. Belki içlerinden biri bir sonraki seyahat rotanız olur?

 

Indo Ocean Project

Endonezya

Endonezya dünyanın biyolojik çeşitliliği en yüksek sularına ev sahipliği yapıyor.  Indo Ocean Project de bu çeşitliliği korumayı amaçlıyor. Kimi köpekbalıklarının yasadışı avlanmasına, kimi mercanların beyazlamasına, kimi mantalara odaklanan projeler Endonezya’da Penida Adası, Bunaken ve Bira olmak üzere üç farklı lokasyonda, farklı dalış merkezleri tarafından yürütülüyor.

Her seviyeden gönüllüye kapıları açık, dalış brövesi sahibi olmadan da başvurabilirsiniz.

https://indooceanproject.org

 

Blue Ventures

Madagaskar / Belize / Timor-Leste

İngiltere merkezli Blue Ventures deniz koruma alanında gönüllü çalışmalar konusunda dünyanın en ünlü kuruluşlarından biri. Madagaskar, Belize ve Timor-Leste olmak üzere üç farklı ülkede projeler yürütüyorlar. Alışılageldik dalış seyahati rotalarından sayılmazlar, fakat programlara bir göz atın. Belki bu sefer alışılmadık bir adım atarsınız?

https://blueventures.org

 

Marine Conservation Philippines (MCP)

Filipinler

Filipinler dünyanın en iyi dalış destinasyonlarından biri. Ülkeyi oluşturan 7.000’den fazla ada çarpıcı resiflere ve çok zengin bir sualtı yaşamına ev sahipliği yapıyor. Fakat diğer taraftan, tüm bu güzellikleri yıkıp geçecek balıkçılık uygulamaları da tam gaz devam ediyor.

Marine Conservation Philippines (MCP)’in balıkçılık uygulamalarının iyileştirilmesinden plastiklerin temizlenmesine, mangrovların korunmasından kıyı şeridinin ve resiflerin izlenmesine kadar çok sayıda projesi var. Gençlere stajyerlik de yaptırıyorlar.

https://www.marineconservationphilippines.org

 

Ocean Research Conservation Africa (ORCA)

Güney Afrika

Benim gibi köpekbalığı, balina ve yunus gibi büyük deniz canlılarına meraklıysanız kendinize bu canlıların doğal habitatı olan Afrika’nın güneyinden bir koruma programı aramalısınız. ORCA bu saydığım canlıların, özellikle büyük beyaz köpekbalığının korunması için çalışan bir program. Kıtanın en güzey sahillerinde bulunuyor.

http://orcafoundation.com/

 

North Bali Reef Conservation

Endonezya

Listedeki son yer dalıcılar için değil, tüm seyahatseverler için gelsin.

North Bali Reef Conservation tahrip olmuş doğal resifleri tamir eden bir sivil toplum örgütü. Şimdiye kadar Bali çevresinde 3000’den fazla yapay resif inşa etmişler. Onların programında suya girmeden bile çalışabilir, karada yapay resif inşa etmeye yardımcı olabilirsiniz.

https://northbalireefconservation.com

 

Tavsiye etmesi benden, seçmesi sizden. Dünya denizleri sizi bekler.

PAYLAŞ: