Efendim bilen bilir, sizden iyi olmasınlar, Japonlar hijyenlerine pek düşkün.

Klozet çok önemli bir mobilya.

Yalnızca evlerde değil, tüm genel tuvaletlerde, özellikleri birbirinden biraz farklılaşsa da, maharetli klozetler kullanılıyor. Şöyle ifade edeyim, bizim evlerimizde kullandığımız türden, üzerine oturmak dışında bir fonksiyonu olmayan klozetlerden Japonya’da bir tek adet bile görmedim.

japon+klozet.JPGFotoğrafı inceleyelim:

Alelade bir umumi tuvaletteyiz. Resimden anlaşılmıyor, ben söyleyeyim, klozet kendinden ısıtmalı. Suyu poponuza püskürtürebiliyor, miktarını ayarlayabiliyor, ortamı kokuttuysanız “powerful deodorizer” ile sizden sonraki için daha fantastik bir ortam yaratabiliyorsunuz. Arada sifonu çekebileceğiniz gibi, “çekermiş gibi” yapmanız da mümkün.

Bu sonuncusu çok mühim. Özellikle kadınlar tuvaletinde olan bu hizmet, utangaç, sıkılgan, gözlerini yerden kaldırmadan “ihihi, ühühü” şeklinde gülüşen Japon kadınının, başkaları tarafından sesleri duyulmadan, utanmadan, sıkılmadan rahatlayabilmeleri için düşünülmüş. Son derece basit ve pratik bir çözüm. Basıyorsunuz düğmeye, şarıl şarıl su sesi eşliğinde ihtiyaç gideriyorsunuz. Gerçi o bitmek bilmeyen su sesini duyunca insanın işedikçe işeyesi geliyor ya, neyse.

Başka ne özellikler var derseniz, sıcak su buharıyla kurutma yapanı da gördüm, banyo kapısını açınca sensörle otomatik olarak kapağı açılanı da…

Bir de popoya selülit kremi sürenini yaparlarsa, olay bitmiştir!

PAYLAŞ:

4 Responses

 1. Ozge Alsancak

  Bunların Güney Kore'de de kullanımı çok yaygın onlarda sanırım Japonları örnek alıyorlar her konuda kendilerine keşke Çinli dostlarımızda biraz feyz alsa ben şuan Çinde yaşıyorum manzara her konuda rezalet malesef..

  Cevapla
 2. Caner

  Gitmeyin Japonistana, ne işiniz var oturun oturduğunuz yerde. Şahsen konuşurken sürekli kafasını yukarı aşağı oynatan kısa boylu insanların bolca bulunduğu bir yerde bulunmak istemezdim.

  Cevapla
 3. Zehra

  İlsu selam,
  bunların yanında gaz çıkarınca duyulmasın diye müzik veya kuş sesi çıkaranları da var görmüşsündür mutlaka. Japonlar çok kibarlar kimseyi rahatsız etmek istemiyorlar.

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.