Kimler Kilimanjaro’ya Tırmanabilir?

kilimanjaro ekip

Tırmanmak isteyen herkes.

Elbette genel sağlık durumunuz tırmanışı yapıp yapamayacağınızda belirgin rol oynuyor. Kalp, tansiyon, astım gibi olağan şüpheli rahatsızlıkları olanlar başta olmak üzere, kimse doktorunun onayını almadan yüksek irtifaya çıkılacak bir aktivite için yollara düşmesin.

Ancak Kilimanjaro Dağı’na tırmanmak için herhangi bir özel eğitime ihtiyacınız yok. Dağcı olmanız gerekmiyor. Özel bir ekipman kullanmayı bilmeniz gerekmiyor. Daha önce tırmanış yapmış olmanız gerekmiyor. Sporcu olmanız ya da çok fit bir vücuda sahip olmanız da gerekmiyor. Çünkü aslında yaptığınız aktivite tırmanış değil, doğa yürüyüşü. Açıkhavada yürümeyi seven herkes Kilimanjaro’ya tırmanabilir.

Bazı ilham verici insanlar var ki, yürüyememek bile zirveyi görmelerine engel olmamış. 2007’de Güney Afrikalı Bernard Goosen Kilimanjaro’ya tekerlekli sandalyesiyle tırmanmış. 2012’de ise doğuştan kolları ve bacakları olmayan Kyle Maynard protez kullanmadan, sürünerek çıkmış zirveye. Her ikisinin tırmanış hikayelerini anlatan aşağıdaki kısa belgeselleri mutlaka izlemenizi öneririm.

 

 

 

Bu verdiğim örneklerden de anlayacağınız üzere, aslolan fiziksel kondisyonunuzdan öte istek, azim ve kararlılığınız. Formda olmanız iyi bir şey. Olsa iyi olur, faydalı olur. Ama şart değil. Gereksinim duyacağınız güç fiziksel değil, zihinsel. Zirveye ulaşma arzunuz, her gün yeniden kendinizi motive etme beceriniz, kararlığınız. İhtiyacınız olan bunlar. Bunu aklınızın bir köşesine yazın.

Şunu da ekleyeyim: Kilimanjaro’ya her yıl 16.000 kişi tırmanıyor. Bu kadar çok insan yapıyorsa siz niye yapamayasınız?

 

Sonraki yazı:

KİLİMANJARO TIRMANIŞI İÇİN VERİLECEK 3 KRİTİK KARAR

TIRMANIŞ VİDEOSU

 

PAYLAŞ: