Kilimanjaro’da Kamp Ortamı. Tırmanıcıları Neler Bekliyor?

kilimanjaro

Kilimanjaro’da seçtiğiniz rota üzerinde hangi irtifada, nerede kamp yapacağınız bellidir. Bir başka deyişle, öyle canınızın istediği, manzarasını beğendiğiniz yerde kamp yapamayacaksınız. Kamp alanları genellikle son derece geniş kalabalıkları alabilecek düzlüklere konuşlandırılmıştır. Taşıyıcılar daima sizden önce alana ulaşır ve siz gelmeden kampı kurar: Yani sizin çadırınızı, yemek salonu görevi gören çadırı, kendi yatacakları çadırı, mutfak çadırını.

Bir imza lütfen…

Kamp alanına vardığınızda yorgunluktan ölseniz bile yapmanız gereken ilk şey kayıt ofisine gidip kayıt defterinikilimanjaro imzalamaktır. Zaten rehberiniz bunu yapmadan sizi rahat bırakmaz, çadırınıza girip ayaklarınızı iki seksen uzatmanıza izin vermez.

Alanda yüzlerce, bazen binlerce çadır yanyana kuruluyor. Kamplar için çok geniş araziler seçilmiş olduğundan bu kalabalıktan rahatsız olacağınızı sanmıyorum, ben kişisel olarak hiç rahatsızlık hissetmedim.

Hijyen mi, o ne?

Tuvaletler birkaç farklı noktada bulunuyor, fakat son derece yetersizler. Toprakta bir delikten ibaret tuvalet alanlarında kabinlerin kapısının kapanmaması, hatta hiç olmaması sizi şaşırtmasın. Su zaten bulamayacaksınız. Dolayısıyla hijyen beklemeyin. Daha önce de tavsiye ettiğim üzere, portatif tuvalet kiralamayı ciddi ciddi düşünün.

Bir hafta boyunca yıkanma imkanınız olmayacak. Ancak tırmanış ekibiniz her sabah çadırınızın kapısına küçük bir leğende sıcak su ve sabun bırakacak. Güne kısmen de olsa temiz başlayabilirsiniz. Geri kalan temel temizlik ihtiyacınızı ise yanınızda getireceğiniz ıslak havlu ve mendillerle karşılayacaksınız.

İçinizdeki İngiliz’i keşfedin

Kampa geldikten sonra günlük ritüel haline getirilen hareketlerden biri çay içmek. Yüksek irtifanın olumsuz etkilerinden kaçınmak için bol sıvı tüketmek gerektiğinden, İngiliz asilzadeleri gibi her gün beş çayına kilimanjarooturacaksınız. Çaysever bir insansanız kendi poşetlerinizi götürmenizi tavsiye ederim, Tanzanya çayını beğenmeyebilirsiniz. Kendi çayınız gününüzün küçük konforu, hatta lüksü olur. Diğer yandan, kahveseverler rahat edecek, iyi kalite kahve içecekler.

Günlük yürüyüş süresi 4 ila 6 saat arasında değişeceğinden her gün farklı saatlerde ve farklı yorgunluk seviyelerinde kampa ulaşacaksınız. Genellikle geldikten sonra akşam yemeğine kadar 1-2 saat dinlenmek için vaktiniz olacak. Akşam yemeği esnasında hava kararacak. Yemek sonrasında biraz sohbetten sonra yatıp uyumak dışında pek bir şey yapmayacaksınız.

Gece yatmadan…

Yatmadan yapmanız gereken son, fakat en önemli işiniz, ertesi gün tüketeceğiniz suyu matara(lar)ınıza doldurmak ve arıtmak. İçtiğiniz su, taşıyıcılar tarafından her gün kampa yakın bir su kaynağından (pınar, dere, nehir) taşınarak getirilecek. Bu suları mutlaka arıtmak gerekiyor. Bunun için yanınızda taşıyacağınız Micropure veya benzeri arıtma tabletlerinden iki tanesini mataranızın içine atın ki, siz uyurken o çalışsın, sabah olduğunda o gün için içecek temiz suyunuz olsun.

 

Sonraki yazı:

KİLİMANJARO TIRMANIŞININ MALİYETİ

TIRMANIŞ VİDEOSU

 

 

PAYLAŞ: