Dünyanın En Yüksek Vadi Atlayışı

Güney Afrika ’da aslan, fil, leopar görmek, köpekbalığı beslemek yetmedi; damarlarımda dolaşan adrenalin miktarını artırmak için bir öğleden sonra kalktım Oribi Vadisi’ne gittim. Burası Umkomaas’a iki saat uzaklıkta, yemyeşil ağaçlarla kaplı, V harfi şeklinde bir vadi. Özelliği, dünyanın en yüksek vadi atlayışlarının yapılıyor olması.

Vadi atlayışı

Vadi atlayışı denen aktivite bir nevi bungy jumping. Farkı, dümdüz düşmeyip bir yay çizmeniz. Ve bağlı olduğunuz ip öyle lastik gibi esnek olmadığından bir aşağı bir yukarı değil, vadi boyunca salıncak misali bir ileri bir geri salınmanız.

Buradan atlamak akıllı adam işi olmadığından, önce “Ölürsem kimseyi sorumlu tutmuyorum, kendim ettim kendim buldum, manyağım ben“ mealinde bir kağıt imzalıyorsunuz. Ardından 350 Rand ödüyorsunuz, ki yaklaşık 60 TL ediyor. İsterseniz promosyon da var, 3 atlayana 1 bedava. Ciddiyim.

Sizi ipe bağlayacak donanımı kuşandıktan sonra derinliği 100 (yazıyla yüz!) metre olan vadinin en yüksek noktasında, V harfinin ucunda, küçük bir şelalenin kenarında duruyorsunuz. Yüksekliği idrak etmeniz için bir karşılaştırma yapayım: Boğaziçi Köprüsü’nün denizden yüksekliği 64 metre! Emniyet haladını çözüyorlar vee… “3, 2, 1, atlaaaaa!…”

Sonrası kalbinizin kulaklarınızda attığı, beyninizin de öldüğünüze kanaat getirip sistemleri kapattığı, duymadığınız, görmediğiniz ve nefes almadığınız, hiçbir yere bağlı olmaksızın serbestçe düştüğünüz bir 2-3 saniye! Aniden göğsünüzdeki ipin gerilerek sizi çekmesiyle bu seferlik ölmeyeceğinizi anlayarak sevindiğiniz 1 saniye! Ve hayatta olmanın verdiği tarifsiz bir mutluluk içerisinde, çığlık çığlığa, yemyeşil vadi içerisindebir ileri, bir geri sallandığınız 5-6 saniye daha… İşte Oribi Gorge Wild Swing!

 

PAYLAŞ: