üsküdar

Tarihi Üsküdar Yürüyüş Turu

Önünden geçip gittiğiniz o güzel yapının hikayesini kaç kez merak ettiniz? Kaç kez ‘Şu turistler İstanbul’u benden iyi biliyor‘ duygusuna kapıldınız?

Gelin bir günlüğüne İstanbul’da turist olalım. Osmanlı saray kadınlarının şekillendirdiği tarihi Üsküdar sokaklarında aylaklık edelim. Semtin Ermeni, Rum ve Yahudi mahallelerinde dolaşalım. Camilerin, kiliselerin, okul bahçelerinin, mezarlıkların ilginç hikayelerine ve bir zamanlar burada yaşamış eski İstanbullular’ın bize fısıldayacaklarına kulak kabartalım.

*****

Türkiye’in Olimpiyatlar’a gönderdiği ilk kadın sporcumuz Anadolu Yakası’ndaki en eski yerleşimi nasıl ortaya çıkardı? Ermeniler neden ve nereden Üsküdar’a geldi? Bağlarbaşı’na adını veren bağlar kimindi? Osmanlı saray kadınlarının Üsküdar üzerindeki etkisi neydi ? Beyaz kornetli Katolik rahibelerin Üsküdar’da ne işi vardı? Balyan ailesi mimar mıydı, müteahhit mi? Osmanlı’da karakol kültürü ne zaman başladı? Mimar Sinan’ın inşa ettiği tek parça kalabilmiş son külliye neresiydi? 

Gelin hem eski Üsküdar ‘da dolaşalım, hem bunları konuşalım…

*****

AYLAKLIK ROTAMIZ: 

Bağlarbaşı Ermeni Mezarlığı, Balyan Ailesi’nin Anıt Kabristanı, Surp Haç Kilisesi, Tarihi Çinili Karakol, St. Vincent de Paul Fransız Kız Mektebi, Saint Marie Fransız Erkek Mektebi, Kalfayan Okulu, Profili İlya Rum Ortodoks Kilisesi, Surp Garabed Ermeni Kilisesi, Çinili Cami, Çinili Hamam, Valide-i Atik Cami.  

*****

TARİH:

Pazar 

SÜRE: 

12:00 – 17:00

Bu turda yemek molası yoktur.

ÜCRET: 

700 TL

KAYIT: 

aylakilsu (at) gmail.com adresine mesaj atarak kayıt olabilirsiniz.

*****

DİĞER YÜRÜYÜŞ TURLARIMIZ:

Aylak Gezi Kulübü’nün Tarihi Pera Yürüyüş Turu ‘na sizi de bekleriz!

Aylak Gezi Kulübü’nün Tarihi İstanbul Yürüyüş Turları’nın lideri profesyonel tur rehberi İlsu Dirgin’dir. 

PAYLAŞ: