Etiyopya Turu

Neden Gitmeli?

Etiyopya’nın güneyinde bulunan Omo Vadisi’nde 16 kabileye mensup yaklaşık 500 bin kişi bulunuyor. Önemli bir kısmı modern dünyanın olanaklarından uzakta yaşıyor, dünyanın çok az bölgesinde hala tanık olunabilecek otantik, vahşi, ilginç yaşam tarzlarını ve müzikli, renkli, özgün ritüellerini sürdürüyorlar.

Ancak bu kültürler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya! Omo Nehri üzerine inşa edilen Gibe 3 Barajı, bu kabilelerin yaşam alanlarını kısıtlıyor ve yarı-göçebe yaşamlarında köklü değişikliklere neden oluyor. Bölgenin endüstriyel tarıma açılması değişimin hızlanmasıyla sonuçlanacak.  

İnsanlığın doğduğu topraklarda yeşeren bu özgün kültürleri bozulmadan görmek için Etiyopya'ya seyahat etmeli.

Bu Seyahatte Nelere Tanık Olacak, Neleri Deneyimleyeceksiniz?

 • Saçları, ritüelleri, dansları ve müzikleriyle ünlü Hamer kabilesi
 • Dudaklarına tabak takan, vücutlarına yara-desenler yapan, savaşçı Mursi kabilesi
 • Gazoz kapaklarından aksesuarlar takan Dasaneç kabilesi
 • Unesco Dünya Mirası Listesi’ndeki taş duvarlı köyleri, binlerce terası ve 'waka' isimli totemleriyle Konso kabilesi
 • Fil silüetine benzeyen evleriyle Dorze kabilesi
 • Karo, Ari, Tsemai, Erbore, Benna kabileleri ve köyleri
 • Hiç tanımadığınız sebze, meyve ve tahılların satıldığı, elbiselerin dikildiği, saçların boyandığı, rengarenk pazar yerleri
 • Hamer kabilesinde erkeklerin yetişkinliğe geçişi kabul edilen ‘Bull jumping’ seremonisi
 • Dünyanın en kaliteli kahve çekirdeklerinin yetiştiği topraklarda yerel kahve tadımı
 • Bölge kültürünün can damarı Omo Nehri'ni kütükten oyulmuş, eski usul kayıklarla geçiş
 • Chamo Gölü’nde tekne turu

Etiyopya Turundan Fotoğraflar

Aylak Gezi Kulübü ile Seyahat Edenler Ne Diyor?

caret-down caret-up caret-left caret-right
Özlem Kaynak Katıldığı seyahat: Etiyopya

Aylak İlsu’yla geziye gidecekseniz, gitmeden önce çok net bir şekilde şu soruları sormanızı şiddetle tavsiye ederim: Kalacağımız yerde daha önce bir insan uyumuş mu? Soğuktan ayak parmaklarım kopup düşerse geri takmak için yakınlarda bir hastane olacak mı? Ölme riskimiz yüzde kaç? Bu sorulara tatmin edici cevaplar alırsanız gidin, çok eğlenirsiniz ve yıllarca hatırlayacağınız ilginç anılar biriktirirsiniz. Ben, içi timsah dolu bir nehirden düdük gibi bir ağaç kabuğunun içinde geçip ölmediğim günden beri hayata daha farklı bakıyorum mesela 🙂

Fulya Eraktan Katıldığı seyahat: Namibya

Aylak İlsu sayesinde tabir-i caizse ‘hayatımın macerasını’ yaşadım. Dünyanın bir ucundaki Namibya’ya varıp valizimin gelmediğini öğrenmemle başladı her şey. Aynı tayt, polar ve alışveriş poşeti ile 5 gün dolaşınca seyahate giderken bir sürü eşya almanın ne kadar gereksiz olduğunu öğrenmiş oldum. Ayrıca, telefonunuzu şarja bırakıp gergedan görmeye gittiğinizde, telefonunuzun bir çakal tarafından kemirilmek üzere kaçırılabileceğini de öğrendim 🙂 Bol bol çadır kurduk topladık, kurduk topladık, epey pratiğimiz gelişti. Hayatımı iki şey kurtardı bu seyahatte: Birisi fenerim, diğeri de gece dondurucu soğukta uyku tulumuma sokuşturduğum sıcak su torbam. Sanırım uzun süre hiçbir şeye ve kimseye o torbaya sarıldığım kadar hasret ve sevgiyle sarılmayacağım. Hepsi bir yana, 8 gün boyunca bambaşka bir kültür, sıcacık insanlar, (henüz) kirlenmemiş bir doğa, güzel yemekler, müthiş eğlenceli aktiviteler, gezi sonunda alınan kilolar, sadece hayvanat bahçelerinde gördüğümüz hayvanları doğal ortamlarında görmek, hepsi çok güzel bir tat bıraktı ağzımda (sandboarding yaparken kumun da tadına baktım gerçi). Umarım daha nicelerini aynı keyifle yaşarız. Vesile olduğun için çok teşekkürler Aylak İlsu! 

Mine Alpar Katıldığı seyahat: Myanmar, Etiyopya

Bir gün facebook'ta Aylak İlsu'nun Etiyopya fotoğraflarını gördüm. İlk iş 'İlsuuu, bizi de Etiyopya'ya götür!' demek oldu. Ve gerçekleşmesi uzun sürmedi, haydi dostlar yola koyuluyoruz diyerek düştük yollara. Fotoğraflarımızdaki gülümseyen yüzümüze aldanılmasın, ne acılar çektik biz oralarda 🙂 Gittiğimiz coğrafyada alışkanlıklarımızın dışında bir hayat vardı, interneti birkaç günde bir buluyorsak ne mutlu bizeydi. Diğer taraftan, hayatımda bir daha başka bir yerde karşılaşamayacağım o kabilelerde yaşadığımız heyecanı tarif edemem.  Myanmar desen ayrı bir güzellik. Kısacası gezmek, görmek, dokunmak, tatmak... Bizzat ve sevdiğin dostlarınla... Paha biçilemez!

Tur ücreti, günlük program ve diğer detaylarla ilgili bilgi almak için lütfen talepte bulunun >>

Aylak Gezi Kulübü'nün tüm seyahatleri, Aylak İlsu'nun içerik danışmanlığı ve liderliğinde, Unison Turkey tarafından düzenlenmektedir.

TURSAB

Tel: +90 212 256 41 92

İnönü Cad. Hacı İzzet Paşa Sok.
Serin Apt. 26/2 (34437)
Gümüşsuyu İstanbul