etiyopya

Meskel Festivali

Meskel Festivali Etiyopya’nın en önemli ve renkli dini bayramı.

Etiyopya bir seyahatsevere sayısız deneyim vaat eden; uzun imparatorluk tarihi, özgün Hıristiyanlık pratikleri, çok şaşırtıcı doğal güzellikleri ve orijinal kabileleriyle tarih-doğa-kültür üçgeninde haftalarca keşif yapmayı gerektiren, zengin mi zengin bir seyahat rotası.

Meskel kadim Ge’ez dilinde haç demektir. Festivalde İsa’nın çarmıha gerildiği orijinal haçın kalıntılarının bulunuşu kutlanır. Çok sayıda inanan yerlere kadar uzanan renkli kıyafetler giyerek Addis Ababa’nın ortasındaki Meskel Meydanı’nda toplanır. Kiliselerden getirilen tören davulları ve Etiyopya’nın kendine özgü, ince işçilik ürünü, dantel formlu, süslü haçları eşliğinde yüzlerce Ortodoks rahip geçit töreni yapar.

Kutlamanın en önemli kısmı demera denilen şenlik ateşinin yakılmasıdır. İzleyiciler de mum, çakmak, telefon ışığı yakarak şenlik ateşine eşlik eder.
Ateş yakılmasının nedeni, 4. yüzyılda haçı bulduğuna inanılan Roma İmparatoriçesi Helena’nın (ki kendisi İstanbul’un kurucusu Konstantin’in annesidir, doğum yeri Osmangazi Köprüsü’nün bir ayağını bastığı Hersek’tir) gördüğü rivayet edilen rüyadır. Rüyasında Helena’ya büyük bir ateş yakması gerektiği, ateşin dumanının ona Gerçek Haç’ın nereye gömüldüğünü göstereceği söylenmiştir. Helena’nın böylece haçın kalıntılarını bulduğuna inanılır.
Yakılan büyük şenlik ateşi söndükten sonra inananlar kalan kömürü toplar ve günahlarından arınmanın sembolü olarak alınlarına haç çizer.

 

  • Meskel Festivali her yıl 27 Eylül’de (artık yıllarda 28 Eylül’de) kutlanır. Şenlik ateşi bayramdan bir önceki akşam yakılır.
  • Bu önemli deneyimi siz de yaşamak isterseniz, Aylak Gezi Kulübü’nün 17-27 Eylül 2021 tarihinde yapılacak Kuzey Etiyopya Turu hakkında bilgiyi burada bulabilirsiniz.

 

Etiyopya ile ilgili diğer içerikler burada.

PAYLAŞ: