Bwindi Milli Parkı

Gezegenimizi üç büyük maymun türüyle paylaşıyoruz: Şempanze, goril ve orangutan. Bu primatlar doğadaki en yakın akrabalarımız ve aralarında en büyüğü goriller.

Dağ gorilleri dünyada sadece iki bölgede bulunuyor: İlki, Uganda, Kongo, Ruanda arasında paylaşılan Virunga Volkanları’nın yamaçları. İkincisi, Uganda’daki Bwindi Milli Parkı.

Dağ gorillerinin varlığından 1902’de Alman Oskar von Beringe’nin gelip kendilerini bulması sayesinde haberdar olduk. Haberdar olmasaydık belki bir süre daha böğürtlen toplayıp ağaç kütüklerini kemirerek mutlu mesut yaşayıp gideceklerdi. Biz onları bulduğumuzdan beri çeşitli tehditlerle karşı karşıya kaldılar. Bu tehditler yüzünden şimdiye kadar nesillerinin tükenmemiş olması tam manasıyla mucize. 1980’lerde nüfusları 250 civarına düştü. Varlıklarını sürdürebilmeleri için koruma programları kuruldu. Yapılan çalışmalar sonuç verdi ve şimdilerde sayıları 1000’e kadar yükseldi.

Goriller sakin ve utangaç canlılar. Agresif değiller, insanlarla pek ilgilenmiyor, kendi işlerine bakıyorlar. Otoburlar. Kertenkele gibi sürüngenlerden ürküyor; sudan ve yağmurdan hoşlanmıyorlar (Sudan hoşlanmayan hayvanın yağmur ormanında yaşaması nedir?).

Her gorilin kendine özgü bir burun şekli var, buna ‘burun izi’ deniliyor. Tıpkı parmak izi gibi, bireyler bu özgün iz sayesinde tanınıyor ve birbirinden ayırt ediliyorlar.

Her grupta liderliği üstlenmiş bir gümüşsırt erkek goril bulunuyor. Bu ismi, sırtlarındaki tüylerin 14 yaşından itibaren grileşmesi sonucu alıyorlar. Her erkek gümüşsırt oluyor, ancak her gümüşsırt lider olmuyor. Grubun liderliği için diğer erkeklerle mücadele etmek, dişileri kendine bağlamak ve sürekli tetikte durmak gerekiyor.

Dağ gorillerinin doğal yaşam alanı, km²ye düşen 400 kişiyle bugün Afrika kıtasının en yoğun insan nüfusunun olduğu bölge. Bu kalabalık nüfusu doyuracak tarım alanlarına duyulan ihtiyaç yüzünden yağmur ormanları uzun yıllar boyunca kesilip durmuş. Bwindi’deki ormanın etrafı muz plantasyonları, çay ekilmiş yamaçlar ve patates ekilmiş taraçalarla hıncahınç dolu.

Dağ gorilleri Bwindi’de 330, Virunga’da 450 km²’lik iki alana kıstırılmış durumda. Kaçak kesimin önüne geçilebilmesi için alternatif gelir kaynakları yaratılması şart. İşte bu noktada turizm gorillerin hayatını kurtaracak gibi görünüyor.

Gorillerle gezegenimizi paylaşmaya devam etmek istiyorsak gidip bir akraba ziyareti yapsak iyi olacak. Hadi o zaman!

PAYLAŞ: