Kudüs

Kubbet-üs Sahra. Emeviler döneminde inşa edilen, ilk kubbeli cami. Üzerine yapıldığı kaya Müslüman, Yahudi ve Hristiyanlar için kutsal kabul ediliyor.

Müslüman değilseniz günün birkaç saatinde bahçeyi dolaşacak şekilde içeri alınıyor, süre bittiğinde dışarı çıkarılıyorsunuz.

Müslümansanız caminin içine girebiliyorsunuz. Ancak örtünmeniz yeterli değil, ispat icap ediyor. Din hanesinde İslam yazan Türk kimliğinizi gösterebiliyorsanız problem yok. O yoksa pasaportunuzu göstermeniz gerekecek, ancak pasaportta din hanesi olmadığı için isminiz önemli. Arap tınıları taşıyan bir göbek adının epey faydasını göreceksiniz. Caminin kapısına geldiğinizde ise kapıdaki görevlinin o an seçtiği duayı okumanız gerekecek. O yüzden buraya gelmeden ezberinizi tazelemenizi tavsiye ederim.

PAYLAŞ:

3 Responses

 1. Şark

  Çok güzel bir deneyim olduğu kanaatindeyim. Cevap verme nezaketi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Çok sağolun.

  Cevapla
 2. Şark

  Fotoğrafları ve Kudüs yorumlarınızı nefis buldum. Gerçekten dikkatlice okunası bir yazı. Benim merak ettiği Mescid-i Aksa’ya girişlerde zaman zaman medyada bahsedilen zorlukları sizde yaşadınız mı? Teşekkür ederim

  Şark Çelebi
  http://www.gezilecekyerler.biz
  Editör

  Cevapla
  • aylakilsu

   Merhaba Şark Çelebi,
   Mescid-i Aksa ve Kubbet-üs Sahra’nın her ikisinin girişinde de sınava tabi tutuldum. Müslüman olduğunuzu kanıtlamak için o anda görevlinin sorduğu bir sureyi okumanız isteniyor. Müslüman değilseniz zaten bu camilerin içine giremiyorsunuz. Sadece her iki caminin bulunduğu avluya girip belli saatler içinde dolaşabiliyorsunuz.
   Selamlar.

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.