Önümdeki tuhaf şişeye bakıyorum.

Birkaç çeşit mahlukat ters takla atmış, içinde duruyor.

Turistlere güzel görünsün diye şişeler büyüklüklerine göre dizilmiş, basamaklı bir tezgaha güzelce yerleştirilmişler. Güneydoğu Asya’nın en ünlü afrodizyaklarından biri karşımda: Yılan ve akrep şarabı.

Afrodizyak etkisi bir tarafa, sağlığa çok faydalı olduğu iddia edilen bu içki başta Vietnam olmak üzere, Kamboçya, Tayland ve Japonya’da çok popüler. Özene bezene hazırlanıyor. Tabii ihtimam göstermek lazım, zira sevişeceğiz derken zehirlenip Tahtalıköy’ü boylamak da var işin ucunda!

Yapımı şöyle: Özel olarak seçilen zehirli kobra yılanları ve büyük akrepler, önceden pirinçle mayalandırılarak hazırlanmış alkol oranı yüksek şarabın içine konuyor. Kobra yılanının zehri etanolün etkisiyle yok oluyor ve ortaya protein yönünden zengin bir içecek çıkıyor.

Uzakdoğu tadlarına bayılıyorum, yeni şeyler denemek istiyorum diyenler için geliyor: Şerefe! Cheers! Salut!

PAYLAŞ:

7 Responses

 1. besem

  farklı kültürler , faklı tatlar ….bize nekadar igreç gelsede insanlar bunu yapıyor.

  Universitede taylandlı bir akadaş vardı , onunla dalga geçmeye çalışmıştı bizimkiler siz köpek yiyorsunuz diye . Çocukta sizde kuş yiyorsunuz demişti. Herşeyi denemek lazım diyorum ben !!

  Cevapla
  • aylakilsu

   Bize neden iğrenç geldiği üzerine düşünmemiz lazım bana sorarsanız. Kokoreç, paça, işkembe, mumbar dolması yiyen bir toplumun evlatlarıyız sonuçta 🙂

   Cevapla
 2. JustAddWater

  Çok uzun zaman önce Sovyetler Birliği henüz bir ken tatmıştım. Moskova'ya trampa usulü ile yapılan ticaretten gelirdi, Küba'dan Muz ve Ananas, Macaristan'dan Kaz ciğeri ve Vietnam'dan Akrep şarabı. Tadı güzeldir ne yalan söyleyeyim …
  Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Kolay gelsin 😀

  Cevapla
 3. Adsız

  Akrep şarabı yazını okurken sağ yandaki resminde de sanki o şarabı içiyormuşsun gibi olmuş :))
  Sizi İlgiyle takip ediyorum.. sevgiler..

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.