10 Fotoğrafta Paris

Paris8

Paris Orly Havaalanı’nda dünyanın başka yerlerinde sık rastlamayacağınız bazı havayolları hizmet veriyor: Fildişi Sahilleri Havayolları, Burkina Faso Havayolları, Gabon Havayolları… gibi. Bu memleketlerden göçen göz kamaştırıcı siyahlıktaki yeni Paris nüfusu, sizi Sacré Coeur önünde binbir malla karşılıyor. Paçayı çabuk kurtarmak istiyorsanız, sordukları tüm sorulara avaz avaz Türkçe konuşarak cevap vermenizi tavsiye ederim.

Çok kültürlülük iyi güzel de bazen tuhaf şeyler de oluyor. Cumartesi akşamüstü kaldığım hostele geldim, lobiye girdim. İçerisi kalabalık. Kimileri internet başında, birileri kanepelere serilmiş muhabbet ediyor. Normalde rock çalan hostelde bir tuhaflık var ama, ilk anda algılayamadım. Resepsiyona yönelmiştim ki, arka plandan avaz avaz birinin Kuran okuduğunu fark ettim. N’oluyo demeye kalmadı, bir baktık resepsiyon nöbetini devralan Cezayir kökenli eleman koymuş hatim kasedini, vermiş yayını bütün hostele, ortalık inliyor! Budur.

Paris’in dünyaca ünlü metrosunun tabelasını Frankenstein filminin afişindeki fontla yazmak kimin aklına gelmişse tebrikler. Yeraltına inmek için bu kadar uygun bir tabela olur.

PAYLAŞ:

3 Responses

 1. Can

  Merhaba İlsu !
  Harika yazmışsın , Paris için ne kadar gün yeterli olur ? Ve de öğrenci için ekonomik Paris kaçamağı sence ne kadara çıkar ? Cevaplarsan sevinirim .

  Can

  Cevapla
 2. Deniz Parlak

  Merhabalar,

  Blogunuza bugun rastladım cok hosuma gitti. Butun anılarınızı okumadım ama tekrar geri donecegim kesin.

  Begenmemin bir sebebi de benim blogumun havasına benzerligi 🙂

  Ben de beklerim…

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.